Senatvė – jėga!

Post image for Senatvė – jėga!

Sendami paragaujame tikrojo gyvenimo skonio, įgauname neeilinės patirties. Kai ateina aukso amžius (pensija) vėl galime lengviau atsipūsti ir pasmėgauti neribota laisve, kurią paskutinį kartą turėjome tik vaikystėje… Keturi gyvenimo ekspertai dalinasi savo patirtimi apie tai, kokie jie buvo ir kokie yra dabar.

Visuomenėje vyraujantis stereotipas, kad visi seni žmonės – bambekliai, tikrai neteisingas. Tik pagalvokite, kaip linksmas žmogus gali pavirsti į nelaimingąjį ar prislėgtąjį? Drįsčiau teigti, kad vyksta priešingas procesas: su amžiumi žmogus tampa emociškai stabilesnis ir daug labiau patenkintas (tai įrodė net socialiniai tyrimai).  Jaunystėje mus visus kamuoja daugybė klausimų: o kas, jeigu aš nesusirasiu antros pusės?; o kas, jei aš nepakilsiu karjeros laiptais?; o kas, jei aš susilauksiu vaikelio? Būtent didžiąją savo gyvenimo dalį ir skiriame šiems esminiams dalykams – karjerai, šeimai. Tačiau kai esi vyresnis, visi „o kas, jeigu…“ atvejai jau būna išspręsti. Pagaliau gali pasimėgauti tiesiog gyvenimu ir atsipalaiduoti.

Laura Carstensen (57) – psichologė, „Ilgaamžiškumo centro“, įsikūrusio Stenforde (Kalifornija), direktorė.

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Mokslininkai kalbėjo, kad sendami žmonės praranda vis daugiau smegenų ląstelių, tačiau šiandieniniai tyrimai šią teoriją paneigė.  Visi mes puikiai žinome, kad mūsų pažinimo viršūnė yra laikotarpis nuo 40 iki 68 metų. Bėgant metams mūsų smegenys išmoksta ne tik atpažinti daiktus, reiškinius, bet ir atrasti tarp jų esančias sąsajas. Todėl kuo esame vyresni, tuo lengiau galime išspręsti net ir tą problemą, kuri jaunystėje atrodė neįveikiama. Štai kodėl daugelis kandidatų į aukščiausiųjų teisėjų ar prezidentų postą turi amžiaus cenzą. Gal jums teko girdėti ir apie tą atvejį, kai „Sully“ oro bendrovės lakūnas lėktuvą sugebėjo saugiai nutupdyti ant upės. Tai dar kartą įrodo kaip svarbu yra žinios ir ilgametė patirtis dribant vieną ar kitą darbą.

Barbara Strauch (59) – laikraščio New York Times mokslo skilties redaktorė, knygos „The Secret Life of the Grown-Up Brain“ autorė.  

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Gali drąsiai apsiauti penkių metų senumo sportbačius ar net ortopedines basutes – niekam tai neužklius. Senatvė – tai laikotarpis, kai gali pamiršti grakščią eiseną ir aukštakulnius batelius. Galite eiti dideliais žingsniais ir dėl to visai nesijaudinti. O jeigu norite, kad jums pagelbėtų šalia esantis žmogus, galite šiek tiek ir pašlubčioti. Tačiau geriausia yra tai, kad sulaukus pensijinio amžiaus, stiliaus „policija“ yra daug atlaidesnė, kaip ir pati visuomenė, todėl duokite kelią laisvei ir patogumui!

Gail Sheehy (74)  – net keliolikos knygų autorė, kurių garsiausios yra  „Passages“, „Sex and the Seasoned Woman“.  

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Pasitikėjimo savimi jausmas su amžiumi tik auga. Prieš sulaukiant 75-ojo gimtadienio, aš nedrąsiai elgdavausi bet kurioje situacijoje. Tačiau dabar, aš žinau savo kelią, turiu tvirtą nuomonę, ir visų svarbiausia, aš turiu didžiulį pasitikėjimo savimi jausmą. Šiandien aš rašau straipsnius ir kalbu prieš auditorijas, dalyvauju įvairiausiuose suvažiavimuose,  į kuriuos, būdama 60, tikrai nebūčiau išdrįsusi net nuvykti.

Betty Reid Soskin (89) –   vyriausioji istorinio parko „World War II Home“ ( Ričmondas, Kalifornija) stovėjimo aikštelės prižiūrėtoja .

Previous post:

Next post: