10 didžiausių dykumų pasaulyje

Post image for 10 didžiausių dykumų pasaulyje

Pateikiame sąrašą, kuriame pateiktos didžiausios pasaulio dykumos. Dykuma – tai vieta, kurioje iškrenta minimalus kiekis kritulių, beveik neauga jokia augmenija. Dykumos dengia penktadalį Žemės sausumos dalį. Tačiau šiose vietovėse gali būti dideli kiekiai mineralinių medžiagų.

10. Didžiojo Baseino dykuma


Tipas:- Poliarinė

Plotas:- 492,000 km²

Didysis Baseinas – tai poliarinė dykuma, kuri yra Nebraskos valstijoje, Kerno grafystėje. Ši dykuma susidarė dėl lietaus nepakankamumo. Lietaus debesis sustabdo šalia esantys Sierra Nevada kalnai, esantys rytinėje Kalifornijoje. Jei kartai iškrenta krituliai, dažniausiai tai būna sniegas, nes Didžiojo Baseino Dykumoje tęsiasi amžina žiema.

9. Sirijos dykuma

Tipas:- Subtropinė

Plotas:- 520,000 km²

Sirijos dykuma tai stepės ir tikros dykumos kombinacija. Ji yra šiaurinėje Arabijos pusiasalio dalyje, o metinis kritulių kiekis neviršija 125 mm.

Istorikai teigia, kad šioje dykumoje nuo seno buvo įsikūrusios beduinų klajoklių gentys. Jų yra išlikę net iki šiol. Klajokliai gyvena savo įkurtose gyvenvietėse netoli oazių. Jie išlaikę tradicinį senovės beduinų genčių gyvenimo būdą.

8. Didžioji Viktorijos dykuma


Tipas:- Subtropinė

Plotas:- 647,000 km²

Didžioji Viktorijos Dykuma – didžiausia Australijoje. Tai didelė, retai apgyvendinta teritorija, kurią sudaro smėlio kopos bei lygumos. Šioje dykumoje yra labai aukšta temperatūra, bei mažas kritulių kiekis. Klimatas sausas, o metinis kritulių kiekis svyruoja tarp 150 ir 250 mm.

7. Patagonijos dykuma


Tipas:-Poliarinė

Plotas:- 670,000 km²

Patagonijos dykuma didžiąja dalimi driekiasi Argentijos teritorijoje, bei šiek tiek Čilės teritorijoje.

Dykuma vakaruose ribojasi su Andų kalnais, o rytuose – su Atlanto vandenynu. Skirtingai nei kitose dykumose, čia pasivaikščioję galėtumėte atrasti net keletą rūšių augalų: nuo saulučių iki kitokių egzotiškų gėlių. Sprendžiant pagal uolose išlikusius piešinius, Pantagonijos dykumoje praeityje gyveno žmonės. Šiandien ši teritorija retai apgyvendinta, nes žmonėms labai sunku išgyventi. Vietiniai dažniausiai užsiima avių ir ožkų auginimu.

6. Kalahario dykuma

Tipas:- Subtropinė

Plotas:- 900,000 km²

Kalahario dykuma yra sausa, smėlėta Pietų Afrikos teritorija. Dykumos teritorija apima Namibiją bei Botsvaną. Kalahario dykuma daugiausia padengta raudonuoju smėliu, bei yra apsupta dviejų upių: Orange bei Zambezi, taip pat jame gausu išdžiūvusių ežerų. Kitaip nei kitoje Afrikos dykumoje – Namibijos-Kalahario dykumai nebūdingos slankiojančios kopos.

5. Gobio dykuma


Tipas:- Poliarinė

Plotas:- 1,300,000 km²

Gobio dykuma – didžiulė dykuma Azijoje. Ji driekiasi per šiaurės ir šiaurės vakarų Kiniją, bei pietinę Mongoliją. Žiemą čia temperatūra gali nukristi iki -40 pagal Farenheitą. O vasaros metu karštis pakyla net iki 122 pagal Farenheitą. Skirtingai nei Saharos dykumoje, Gobio dykumoje yra vos keletas smėlio kopų. Dažniausia čia pasitaikantis kraštovaizdis – tai didžiulės žvyruotos lygumos ar uolėtos atodangos. Tačiau Gobio dykumoje gyvena laukiniai gyvūnai: vos gyvuojančios rūšies dvikupriai kupranugariai, laukiniai asilai, bei Gobio lokiai – vieninteliai lokiai, gyvenantys dykumos teritorijoje.

4. Arabijos dykuma

Tipas:- Subtropinė

Plotas:- 2,330,000 km²

Arabijos dykuma apima beveik visą Arabijos pusiasalį. Visa teritorija yra padengta smėliu, bei būdingi sezoniai vėjai. Dykumos teritorija apima vietovę, nuo persų įlankos iki Jordanijos ir Irako. Arabijos dykuma yra labai sausa, o metinis kritulių kiekis – tik 1.38 coliai. Temperatūra svyruoja nuo 104 iki 122 laipsnių pagal Farenheitą vasaros metu, o žiemos metu vidutinė temperatūra yra tarp 41 ir 59 laipsnių pagal Farenheitą.

3. Saharos dykuma

Tipas:- Subtropinė

Plotas:- 9 100,000+ km²

Sahara – tai pati didžiausia subtropinio tipo dykuma pasaulyje. Iš arabų kalbos išvertus, žodis Sahara reiškia dykuma. Dėl to, kad Sahara yra labai didelė, visa Afrika tarsi skyla į dvi dalis: vieną sudaro pati Sahara ir virš jos esanti žemyno dalis, o antroji pusė – tai likusi Afrikos žemyno dalis. Vakaruose Sahara ribojasi su Atlanto vandenynu, rytuose – su Raudonąja jūra, šiaurėje – su Atlaso kalnais ir Viduržemio jūra. Kai kurios kopų aukštis Saharos dykumoje siekia net 180 metrų.

2. Arktis


Tipas:- Poliarinė

Plotas:- 13,700,000+  km²

Arkties Baseinas – viena iš sausiausių Arkties dalių. Šios teritorijos metinis kritulių kiekis yra mažesnis nei 250 mm. Jei įsivaizduotumėte save šioje dykumoje, aplink jus būtų tiki sniegas ir ledas. Tačiau tai nereiškia, kad Aktis yra negyva. Arktis – tėvynė netgi keletui paukščių ir žinduolių rūšių.

1. Antarktinė dykuma

Tipas:- Poliarinis

Plotas:- 13,829,430 km²

Antarktida yra piečiausias žemynas, esantis Pietų ašigalyje. Ji visa apsupta Pietų vandenyno, o artimiausias žemynas – Pietų Amerika – tik už 1 000 km. Žiemos metu Antarktidos plotas padvigubėja, kadangi jūra sušąla ir krantus aptraukia ledas.

Previous post:

Next post: